Fizjoterapia dzieci i niemowląt to jedna z naszych specjalności. Pracujemy z pacjentami, którzy borykają się z różnymi wadami i zaburzeniami, wynikającymi zarówno z dysfunkcji wrodzonych, jak i nabytych. Nasz zespół tworzą certyfikowani, doświadczeni fizjoterapeuci, którzy zapewniają profesjonalną opiekę i odpowiednie podejście do najmłodszych pacjentów. Zajęcia zawsze dostosowywane są do indywidualnych potrzeb dziecka. Mają na celu nie tylko stopniową poprawę sprawności, ale i wszechstronne stymulowanie rozwoju. Terapia odbywa się w placówce lub w domu pacjenta. Konsultacja neurorozwojowa prowadzona jest wraz z instruktażem pielęgnacyjnym niemowląt.

 

Z jakimi dziećmi pracujemy? Wskazania do fizjoterapii

Pracujemy z dziećmi, u których zdiagnozowano takie problemy zdrowotne jak:

  • Zaburzenie napięcia mięśniowego (obniżone lub wzmożone napięcie). Fizjoterapia to jeden z najważniejszych elementów leczenia. Fizjoterapeuta skupia się na ćwiczeniach i zabawie stymulujących rozwój ruchowy z prawidłowym rozkładem napięcia mięśniowego, a także na nauce opiekunów właściwych technik pielęgnacyjnych, które także mają wpływ na efektywność terapii.
  • Asymetria ułożeniowa. Poprzez fizjoterapię i kilka zmian w zakresie pielęgnacji można osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Podczas konsultacji fizjoterapeutycznych opiekunowie są instruowani, jakie czynności w codziennym życiu mają bezpośredni wpływ na rozwój aktywności antygrawitacyjnej i kształtowanie postawy.
  • Wady postawy. Fizjoterapia dzieci z wadami postawy — wrodzonymi i nabytymi — jest podstawą skutecznego leczenia.
  • Uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Fizjoterapia bywa czasochłonna, złożona i wymagająca dużego zaangażowania zarówno ze strony terapeuty, jak i małego pacjenta, jednak stanowi istotne wsparcie w leczeniu. Celem jest odtworzenie lub ukształtowanie prawidłowych wzorców ruchowych niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu.
  • Opóźnienie psychoruchowe. Im wcześniej wdrożona zostanie fizjoterapia, tym większe szanse na ogólne powodzenie leczenia. Dzięki wsparciu fizjoterapeuty można skutecznie przeciwdziałać różnorodnym ograniczeniom zakresu ruchu i deformacjom w późniejszych okresach rozwoju dziecka.
  • Wcześniactwo. Dzieci urodzone przed terminem niejednokrotnie wymagają wsparcia fizjoterapeutycznego. Fizjoterapia niemowląt może być zalecona przez lekarza już podczas pobytu malucha w szpitalu. Wszystkie działania terapeutyczne są zminimalizowane ilościowo, a bodźce stymulujące delikatne i najczęściej przyjemne dla malucha.
  • Zespoły genetyczne/wady wrodzone. Fizjoterapia dzieci z chorobami genetycznymi
    i wadami wrodzonymi daje większe szanse na lepszy rozwój i pełniejsze funkcjonowanie
    w codziennym życiu.
  • Spektrum autyzmu.Fizjoterapia dzieci ze spektrum autyzmu dostosowana jest do konkretnych potrzeb małego pacjenta oraz specyfiki zaburzeń. Niejednokrotnie terapia prowadzona jest w domu ze względu na konieczność przebywania dziecka w kontrolowanym, znanym mu otoczeniu.

Metody fizjoterapii

Nasi certyfikowani terapeuci w swojej pracy wykorzystują rózne metody fizjoterapii między innymi:

  • NDT-Bobath,
  • PNF.

Metoda NDT-Bobath stanowi neurorozwojową rehabilitację niemowląt i dzieci, której celem jest usprawnienie ruchowe, pozwalające pacjentowi na możliwie jak największą niezależność w codziennym funkcjonowaniu. Czynności fizjoterapeutyczne skupiają się przede wszystkim na wzmacnianiu napięcia mięśniowego, redukowaniu patologicznych odruchów, wspieraniu wszechstronnego rozwoju. Istotne są ćwiczenia zarówno w gabinecie fizjoterapeuty, jak i w domu pacjenta. Metodę NDT-Bobath stosuje się u małych pacjentów z różnymi deficytami neurologicznymi. Wdrażana jest przy terapii m.in. asymetrii, zaburzeniach napięcia mięśniowego, zaburzeniach psychoruchowych, zaburzeniach koordynacji itd.

Metoda PNF, czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu, znajduje zastosowanie w leczeniu oraz rehabilitacji niemowląt i dzieci z zaburzeniami w obrębie układu kostno-stawowego, mięśniowego i nerwowego. Celem terapii jest odzyskiwanie utraconych lub kształtowanie zaburzonych umiejętności ruchowych. To metoda kompleksowa, która skupia się na ogólnym rozwoju małego człowieka, ucząc go samodzielności ruchowej opartej o fizjologiczne wzorce. Wskazana jest m.in. przy wadach postawy, uszkodzeniach centralnego układu nerwowego, chorobach genetycznych itd.

Kompleksowe usługi z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej i fizjoterapii domowej świadczymy w ramach kontraktu z NFZ oraz komercyjnie. Zapraszamy do kontaktu.